Razem żyje się lepiej, czyli wspólne przygotowanie tradycyjnej potrawy naszego regionu – chruścieli

    16 października 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Kochanówka, czyli w budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kochanówce, doszło do realizacji drugiej części projektu pod nazwą Razem żyje się lepiej w ramach zadania publicznego Województwa Mazowieckiego „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot lokalnych” pod nazwą  „Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie”, odbyły się wypieki tradycyjnej potrawy naszego regionu, czyli chruścieli.

   Warsztaty skierowane były głównie do młodych dziewcząt, mężatek oraz gospodyń w wieku od 14 do 35 lat. W wypiekach uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły. Warsztaty odbyły się pod czujnym okiem naszych pań z Koła Gospodyń Wiejskich Kochanówka.

  W czasie wspólnego wypieku zebrane panie, a także uczniowie NSP w Kochanówce, zapoznali się z historią pochodzenia oraz z procesem wyrobu chruścieli. Do smażenia potrawy posłużyła zakupiona w ramach projektu kuchenka. Cały proces zakończyło suszenie chruścieli w piekarniku kuchenki, po czym przygotowane smakołyki zostały ozdobione pyszną miodowo-rodzynkową polewą. Na koniec nastąpił najprzyjemniejszy moment warsztatów, czyli wspólna degustacja.

    Podczas warsztatów był czas na wymiana kulinarnych doświadczeń, a przede wszystkim szeroko rozumianą integrację naszej lokalnej społeczności. Panie miały okazję sprawdzić się w formie pracy zespołowej, miło spędzić czas, oderwać się od codziennych obowiązków, bliżej poznać kobiety ze swojej okolicy, a także zdobyć przydatną i praktyczną wiedzę, nie tylko poprzez działanie, ale także poprzez wymianę kulinarnych i życiowych doświadczeń.

  Sprzęty zakupione w ramach projektu posłużyły w trakcie wypieku chruścieli, a w przyszłości będą wykorzystywane w celu integracji społeczeństwa lokalnego, aktywizacji wszystkich grup społecznych, a zwłaszcza młodych kobiet. Posłużą one podczas wszelkich  warsztatów kulinarnych, imprez okolicznościowych oraz konkursów kulinarnych organizowanych dla mieszkańców okolicznych miejscowości: Kochanówki, Krzyżanówki, Dębowego Pola i Kotłowacza.

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka

Warsztaty wypieku chruścieli